Miasteczko dla osób starszych

O podeszłym wieku myślimy raczej w bardzo rzadkich okolicznościach, jednakże spora część z nas czeka przecież przeżywanie starości. Polskie powiedzenie mocno akcentuje, że Panu Bogu starość po prostu nie wyszła. Korzystając ze zdobyczy cywilizacji możemy mimo tego nadrobić pewne istotne niedoskonałości. Polacy są jednym z najszybciej starzejących się lawinowo społeczeństw w Unii Europejskiej. Frazy sklep ortopedyczny Kraków dość pojawiają się coraz częściej w gronie zapytań internetowych, jednak rehabilitacyjny sprzęt to element jeszcze niewystarczający, aby zapewnić seniorom naprawdę godną jesień życia. Składać powinno się na to o wiele więcej. Tak właśnie powstała idea różnych miasteczek dla seniora.

Co to jest?
Miasteczko dla seniora to swoisty rodzaj domu starców. Swoisty, bo osoby przebywające tam mogą, żyć normalnie, tzn. być niezależnymi tak długo jak to możliwe. Mieszkają osobno, ale w razie potrzeby będą mogli liczyć na błyskawiczną pomoc wykwalifikowanej kadry. Gdy przyjdzie moment, że zaczynają już gorzej sobie radzić z czynnościami codziennymi we wspólnej przestrzeni zamieszkują mając stałą medyczną opiekę. Ale nadal jest im pozostawione tyle niezależności jak to tylko możliwe.

Dotychczas w państwach zachodnich
Takie instytucje funkcjonują na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, teraz praktycznie zaczyna się myśleć o stworzeniu takich miejsc również w Polsce. Pierwsze już powstało i funkcjonuje. Dla inwestorów spoza naszego kraju, lecz również i rodzimych polski rynek jest obszarem wysoce interesującym. Tyle, że warto postawić pytanie ilu polskich seniorów rzeczywiście będzie stać na taką niestety jednak, dosyć drogą opiekę. To bowiem koszt rzędu kilku tysięcy złotych w każdym miesiącu. No cóż po części liczą oni na tych synów i córki, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu perspektyw. I nie mogąc zapewnić opieki rodzicom, pokryją wszystkie finansowe zobowiązania.

Pora na dobre pożegnać nasze stereotypy
Tak czy owak zdecydowanie opłaca się zmienić stereotypy dotyczące podeszłego wieku na skalę naszego państwa i naprawdę otworzyć placówek tego typu. Aby osoby starsze mogły żyć tak długo ja kto możliwe, w niezależności.